Chrzest jest fundamentem całego życia chrześcijańskiego, bramą życia w Duchu i bramą otwierającą dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest zostajemy wyzwoleni od grzechu i odrodzeni jako synowie Boży, stajemy się członkami Chrystusa oraz zostajemy wszczepieni w Kościół i stajemy się uczestnikami jego posłania.

KKK 1213

Rodzice proszą o chrzest dla swego dziecka osobiście; nie mogą ich w tym zastąpić osoby trzecie:

1. Chrzest powinien odbyć się miesiąc – najdalej dwa miesiące, po urodzeniu dziecka.

2. Co najmniej jedno z rodziców zgłasza się w kancelarii parafialnej z aktem urodzenia dziecka, na dwa tygodnie przed planowanym terminem chrztu.

Rodzice dziecka i chrzestni przygotowują się religijnie na tę uroczystość.
W dniu chrztu, uczestniczą w jednej ze mszy św. i przystępują do Komunii św. (nie mogą tego uczynić osoby żyjące tylko w związku cywilnym).

Chrzestni. Prawo kanoniczne przewiduje, że powinien być przynajmniej jeden chrzestny. W przypadku dwóch chrzestnych nie mogą to być osoby jeden płci. Chrzestni lub w ich imieniu rodzice dziecka podają swoje dane osobowe (imię, nazwisko, wiek, adres zamieszkania) i przedstawiają zaświadczenie od swojego proboszcza miejsca zamieszkania, że mogą pełnić godność ojca lub matki chrzestnej.

Wymogi dotyczące chrzestnych:

  1. Do godności rodziców chrzestnych mogą być dopuszczeni tylko wierzący i praktykujący katolicy, którzy ukończyli 16 rok życia i przyjęli sakrament bierzmowania.
  2. W przypadku chrzestnych młodocianych (uczęszczający jeszcze do szkoły), wymagana jest zgoda katechety szkolnego.
  3. Nie mogą przyjąć tej godności osoby żyjące tylko w związku cywilnym oraz niepraktykujący.
  4. Chrzestni spoza tutejszej parafii, przedstawiają zaświadczenie od swojego proboszcza, iż mogą być dopuszczeni do godności rodziców chrzestnych.