Małżeństwo i rodzina to szczególna wspólnota ludzka, która razem zmierza do zbawienia. Poszczególne rodziny, małżeństwa, są istotnym tworzywem wspólnoty parafialnej. Na tyle na ile są one wierne Chrystusowi i Ewangelii o tyle każda parafia staje się żywa i piękna.
By związać się z drugim człowiekiem przez sakrament małżeństwa należy wypełnić szereg formalności. Zasadniczym z nich jest spisanie Protokołu przedślubnego. Znajdziemy w nim rubryki na dane nupturientów, ale też szereg pytań, których odpowiedzi mają za celu wykluczyć przeszkody do małżeństwa, jakie mogłyby ewentualnie zaistnieć.
Do spisania protokołu przedślubnego potrzebne są następujące dokumenty:
– metryki chrztu świeżej daty (wystawione nie wcześnie niż 3 miesiące),
– zaświadczenia o odbytych naukach przedślubnych,
– świadectwo nauki religii ze szkoły ponadpodstawowej,
– zaświadczenie z USC o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa (w przypadku ślubów konkordatowych) lub akt zawarcia małżeństwa z USC (jeśli wcześniej zawarto już związek cywilny).
Protokół przedślubny spisuje się zwykle na trzy lub dwa miesiące przed ustalonym terminem ślubu. Jego spisanie staje się podstawą do wystawienia prośby o wygłoszenie zapowiedzi, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Małżeństwo powinno się zawierać w parafii miejsca zamieszkania jednej ze stron. W innym przypadku potrzebna jest zgoda proboszcza miejsca zamieszkania lub licencja do udzielenia ślubu poza własną parafią.
PYTANIA DOTYCZĄCE SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA
Co rozumiemy przez małżeństwo?
Przez małżeństwo rozumiemy przymierze, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz na rodzenie i wychowywanie potomstwa. Zawierane między ochrzczonymi zostało podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu.
Jakimi słowami św. Paweł podkreślił wielkość sakramentu małżeństwa?
Święty Paweł Apostoł napisał: “Mężowie, miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół… Tajemnica to wielka, a ja mówię” w odniesieniu do Chrystusa o do Kościoła” (Ef 5, 25.32).
Jaką łaskę daje sakrament małżeństwa?
Sakrament małżeństwa udziela łaski miłowania się wzajemnie tą miłością, jaką Chrystus umiłował Kościół. Łaska sakramentu udoskonala zatem ludzką miłość małżonków, umacnia ich nierozerwalną jedność ich na drodze do życia wiecznego.
Dlaczego zawieranie małżeństw jest aktem publicznym?
Ponieważ małżeństwo jest w Kościele stanem publicznym, dlatego powinno być zawierane publicznie w ramach celebracji liturgicznej i wobec zgromadzenia wiernych.
Jakie cechy istotne posiada małżeństwo?
Do cech istotnych małżeństwa należy:
– jedność, – nierozerwalność, – otwartość na przyjęcie dzieci.
Jaka jest sytuacja małżonków rozwiedzionych?
Osoby rozwiedzione zawierające nowy związek nie są wyłączone z Kościoła, ale nie mogą przystępować do Komunii świętej. Powinni prowadzić życie chrześcijańskie bez ponownego związku i wychowywać swoje dzieci w wierze.
Dlaczego dom rodzinny nazywamy “Kościołem”?
Chrześcijański dom rodzinny jest miejscem, gdzie dzieci otrzymują nauczanie wiary, i dlatego słusznie nazywa się go “Kościołem domowym”, wspólnotą łaski i modlitwy, szkołą cnót ludzkich i miłości chrześcijańskiej.